Zbyt szerokie spodnie mogą powodować poczucie dyskomfortu. Nie tylko są niewygodne i wymagają noszenia paska, ale także mogą wyglądać nieestetycznie. Dlatego zwężanie spodni może przywrócić ten element odzieży na zaszczytne miejsce w szafie. Sprawdź, jak się do tego zabrać i czy warto prowadzić tego typu prace.
Zwężanie spodni w pasie bez maszyny krawieckiej
Ubrania z reguły kurczą się i z wiekiem możesz mieć problemy z włożeniem ich na siebie. Dlatego problemy ze zbyt luźnymi spodniami mogą wydawać się abstrakcyjne. Jednak zmiana stylu, znaczna utrata wagi czy odziedziczenie markowych ciuchów po kimś bliskim mogą postawić cię przed problemem ze zwężeniem spodni.
Zanim zdecydujesz się znaleźć miejsce dla zbyt dużych spodni w koszu z odzieżą używaną, wypróbuj kilka prostych sposobów na zwężanie spodni w pasie bez maszyny. Jednym z nich będzie ręczne przyszycie dodatkowych guzików i wszycie gumki w okolicach biodra. Najlepiej wykonać to od wewnętrznej strony, dzięki czemu konstrukcja nie będzie widoczna. To powinno zwęzić spodnie w pasie o kilka centymetrów. Jeśli prawidłowo wszyjesz guzik i gumkę, a potem zaprasujesz zakładkę, całość będzie niemal niewidoczna.
Jak zwęzić spodnie dresowe? Tu rozwiązanie jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ przy odzieży sportowej za szerokie nogawki nie stanowią problemu. Jeśli brakuje ci miejsca na zawiązanie sznurka w pasie, nie załamuj rąk. Wystarczy, że zrobisz dodatkowe otwory w przedniej części zaszywki, co umożliwi ci wiązanie spodni ciaśniej. Możesz też wsunąć dodatkową mocniejszą gumkę w pasie.
Zwężanie spodni samodzielnie – od czego zacząć?
Proste rozwiązania już zostały przedstawione. Jeśli żadne z nich nie okazało się skuteczne, czeka cię wyniesienie z piwnicy maszyny do szycia. Jedynym sposobem, jaki ci pozostał, jest usunięcie nadmiaru materiału. Musisz zdecydować nie tylko, ile materiału wyciąć, ale także, w którym miejscu tego dokonać. Błąd może oznaczać, że twoje ulubione spodnie staną się nieforemne i wówczas już z pewnością trafią do kosza.
Musisz też wziąć pod uwagę, że zwężanie spodni wcale nie należy do najłatwiejszych prac krawieckich. Jeśli nie masz wiedzy na ten temat, lepiej nie ryzykuj. Szczególnie przy spodniach garniturowych, które często szyte są z drogich tkanin, pomyłka może kosztować wiele. Dlatego lepiej wystaw je na portalu aukcyjnym, dzięki czemu odzyskasz część gotówki i nie zmarnujesz długich nerwowych godzin przy maszynie.
Zwężanie spodni w pasie – krok po kroku
Skoro jesteś na tym etapie tekstu, oznacza to, że maszyna krawiecka nie ma dla ciebie tajemnic, a na starym Łuczniku potrafisz szyć wszystko. W takiej sytuacji kolejne punkty potraktuj jako dobre wskazówki. Od czego rozpocząć zwężanie spodni i jak je poprowadzić?
Zaplanuj miejsce wycięcia materiału
Jeansy i spodnie do garnituru w większości szyte są z czterech kawałków i mają tyle samo głównych szwów. Pozostaw przedni szew z guzikami i bierz pod uwagę dwa boczne oraz pojedynczy z tyłu. Jeżeli naddatek materiału jest niewielki, musisz rozpruć szew z tyłu aż do samego kroku. Z kolei przy większych zapasach lepiej będzie podzielić wycięcie na dwie części i przeprowadzić prace na szwach bocznych.
Weź miarę i zaznacz nadmiar
Załóż spodnie na siebie i oceń, o ile materiału jest za dużo w pasie. Następnie wykonaj zakładki we wcześniej wyznaczonych miejscach, a za pomocą kredy krawieckiej zaznacz nadmiar tkaniny. Po zdjęciu spodni przeprowadź linie w taki sposób, żeby wycięty materiał nie przebiegał przez kieszenie.
Wytnij materiał
Po tym etapie zwężania spodni nie będzie już odwrotu. Pora na rozprucie szwów i wycięcie nadmiaru tkaniny. Zaznacz dokładne linie cięcia i nie zapominaj o pozostawieniu naddatku na szew. Sięgnij też po dobrej jakości nożyczki do tkanin. Możesz wybrać też profesjonalne narzędzia dla krawcowych.
Przymiarka i zaszycie szwów
Jeśli dokonasz już ostatecznego cięcia, pora na ocenę efektu twojej pracy. Połącz tkaninę w miejscu nacięcia i zaszyj ją ręcznie fastrygą. Ten szew „montażowy” ułatwi ci założenie spodni na siebie i ocenę, czy efekt jest bliski zamierzeniom. Jeśli spodnie są nadal zbyt luźne lub źle się układają, zaznacz potencjalne zmiany, rozpruj szew, dokonaj korekty i znów zaszyj fastrygą. Dopiero po uzyskaniu zadowalającego efektu zwężania spodni możesz zszyć je na maszynie i cieszyć się idealnym krojem.
Zwężanie spodni w nogawkach
Nieco większy problem będzie stanowiło zwężanie nogawek spodni garniturowych. Może to być konieczne, jeśli zmienił się twój styl i już nie chcesz nosić bardzo luźnych nogawek. Tutaj nie masz wyboru i do zwężania spodni konieczne będzie rozprucie przynajmniej dwóch szwów wzdłuż całych nogawek.
Zanim tego dokonasz, rozłóż spodnie na podłodze. Następnie połóż na nich te, których wymiar jest odpowiedni. Następnie zaznacz kredą miejsca, w których przebiega linia nadmiaru spodni. Możesz szpilkami połączyć tkaniny nogawki w tych miejscach i ocenić, czy zwężanie spodni w nogawkach zakończyło się sukcesem. Po rozpruciu szwów procedura jest podobna jak we wcześniejszym opisie.
Zwężanie spodni – cena usług krawieckich
Po przeczytaniu powyższego tekstu uznałeś, że samodzielne zwężanie spodni nie jest dla ciebie? W takim razie zanieś je do profesjonalnego punktu krawieckiego. Usługa zwężania w pasie jest stosunkowo tania i możesz zmieścić się w granicach 50 złotych. Przy zwężaniu nogawki musisz liczyć się z kosztami do 100 złotych za obie. Zyskujesz jednak nie tylko profesjonalne zwężanie spodni. Cena usługi pokryje czas, który musiałbyś poświęcić pracy.
Nie zawsze zwężanie spodni jest opłacalne i nie powinieneś zawracać sobie nim głowy. Jeśli przestał Ci pasować krój spodni gorszej jakości i nieco tańszych, koszt przeróbek krawieckich przewyższy ich wartość. Natomiast zdecydowanie warto zrobić ten krok przy spodniach wykonanych z wysokiej jakości tkanin naturalnych.