Z biegiem lat okazało się, że coraz gorzej mieścisz się w swoje ubrania? To powszechny problem. Szczególnie kłopotliwe jest to w przypadku ulubionych markowych spodni, które nie chcą się zapinać. Poszerzanie spodni w pasie obejmuje szereg sposobów i trików, które zapobiegają wyrzucaniu ubrań. Od czego zacząć i jak przeprowadzić poszczególne prace?
Poszerzanie jeansów w pasie – alternatywa dla wymiany garderoby
Wraz z wiekiem większość osób nabiera kilogramów, na co wpływ ma gorszy metabolizm, siedzący tryb pracy czy brak czasu na ruch. W przypadku pań dochodzi jeszcze ciąża i rosnący obwód w pasie, a także problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów po porodzie. Choć ty możesz nie zauważyć nadmiaru kilogramów i często nie przeszkadzają ci one w normalnym funkcjonowaniu, twoje ubrania są już bezlitośnie obiektywne. Nie zapiąłeś spodni – czyli przytyłeś.
Jeśli nagle zauważysz, że guzik w spodniach znajduje się zdecydowanie za daleko od oczka, w które ma wejść, nie karz spodni aresztem w pawlaczu lub piwnicy. Zwłaszcza że długość kary, którą określasz jako „jeszcze w to wejdę”, dla spodni może oznaczać dożywocie. Dlatego poszerzanie spodni w pasie może przynieść korzyści dla obu stron. Ty odzyskasz swoje ulubione jeansy, a spodnie nie stracą najlepszych lat w odosobnieniu. Jeśli zastanawiasz się, czy można poszerzyć spodnie w pasie i jak przeprowadzić poszerzanie jeansów w pasie, ten poradnik jest dla ciebie.
Jak powiększyć spodnie w pasie bez poprawek krawieckich?
Czasem najprostsze rozwiązania okazują się najskuteczniejsze. Poszerzania spodni w pasie nie musisz rozpoczynać od wyjęcia starej maszyny i ostrzenia nożyczek. Jeśli za wąskie okazują się bawełniane jeansy, jesteś w bardzo komfortowej sytuacji.
Jak poszerzyć jeansy w pasie i udach? Splot tkaniny bawełnianej jest stosunkowo elastyczny, dlatego poszerzenie może odbyć się na organizmie żywym, czyli na tobie. Wystarczy, że wsuniesz spodnie na nogi i wykonasz w nich kilka ekstremalnych ruchów. Możesz rozciągać je na kolanach, wykonywać przysiady czy nawet zatańczyć. To najskuteczniejszy sposób na poszerzanie spodni w pasie, dzięki któremu przywrócisz wygodę chodzenia w odzieży skurczonej przy niewłaściwej temperaturze prania lub suszenia.
Warto dodać, że takie poszerzanie spodni w pasie samodzielnie jest skuteczne tylko przy stosunkowo nowych ubraniach. Nie uda ci się również w ten sposób poszerzanie spodni garniturowych w pasie. Przy próbie przysiadów w zbyt małych spodniach możesz doprowadzić do rozejścia się szwów lub pęknięcia materiału w wiadomym miejscu.
Jak poszerzyć spodnie w biodrach – skuteczny sposób
Najskuteczniejszy sposób na poszerzanie spodni w pasie podsuną ci profesjonalne krawcowe lub miłośniczki starych Łuczników. W większości przypadków usłyszysz, że nie ma lepszego sposobu na poszerzenie spodni od wszycia klinów. Dodatkowy materiał wszyty w newralgicznych miejscach pozwoli zyskać od kilku do nawet kilkunastu centymetrów w biodrach.
Kliny w spodniach powinieneś wszywać symetrycznie po obu stronach w miejscach, gdzie odzież będzie nachodziła na staw biodrowy. To tam w większości spodni przebiega linia szwu, dlatego poszerzenie spodni będzie najłatwiejsze i najmniej widoczne. Czasem spotyka się spodnie z pojedynczymi klinami w tylnej części, jednak nie jest to estetyczne i bywa trudniejsze do wykonania.
Jak wybrać klin do poszerzenia spodni?
Zanim przystąpisz do prucia, zastanów się nad doborem odpowiedniego klina. Przede wszystkim, musisz zmierzyć obwód pasa i ustalić, o jaką szerokość trzeba będzie poszerzyć spodnie, a potem uwzględnić to w naddatku materiału. Wybraną szerokość podziel na dwie części, a następnie dodaj naddatek na wszycie klinów.
Drugi problem stanowi dobór materiału, który będzie najlepiej pasował i najmniej rzucał się w oczy. Możesz wybrać tkaninę podobną do tej, z której wykonane są spodnie. Bardzo często do poszerzania spodni w pasie stosuje się gumkę lub rozciągliwy materiał, dzięki czemu spodnie lepiej układają się na ciele.
Poszerzanie spodni w pasie samodzielnie – na co zwrócić uwagę?
Kiedy dobierzesz już materiał, pora przejść do pracy. Każda krawcowa ma swoje sposoby na wszycie klinów. Przy poszerzaniu spodni w pasie warto jednak zwrócić uwagę na następujące etapy:
- precyzyjne rozcięcie szwów – w miejscu przeszycia musisz rozciąć szwy, nie uszkadzając tkaniny i pozostawiając nadmiar zakładek;
- dokładny pomiar i dopasowanie klina – długość rozcięcia szwów i wprowadzenie klina muszą być tak dopasowane, żeby spodnie nie straciły swojego kształtu i formy;
- wzmocnienie w pasie – przy większych przeszyciach może być potrzebne dodatkowe wzmocnienie, które warto wykonać z elastycznej tkaniny.
Poszerzenie spodni klinem – dlaczego warto?
Wszywanie klina może wydawać się bardzo pracochłonnym sposobem na poszerzanie spodni w pasie. Mocno ingeruje też w formę odzieży. Jednak jest to metoda w pełni odwracalna. Jeśli dobrze poprowadzisz szwy, po zrzuceniu nadmiaru kilogramów możesz z powrotem wypruć klin i zszyć spodnie zgodnie z pierwotnym projektem. Dzięki temu twoje ulubione jeansy będą z tobą przez kolejne lata.
Jeśli nadal nie wiesz jak poszerzyć spodnie lub wydaje Ci się to bardzo skomplikowane, możesz zlecić wykonanie tej usługi profesjonalnemu zakładowi krawieckiemu. Koszt usługi nie przekroczy 50 złotych za wszycie dwóch klinów. Nieco więcej będzie kosztowało wszycie dodatkowej tkaniny przy poszerzaniu spodni w pasie. Cena usługi to jednak nadal niski koszt uratowania ulubionych spodni.