Wygląd garnituru przekłada się na postrzeganie noszącego go mężczyzny. Często wystarczy ubrać elegancki komplet, żeby wywrzeć wrażenie na otoczeniu. Jednak, elegancję mężczyzny podkreśli tylko czysty i zadbany strój. Zobacz, jak przeprowadzać czyszczenie garnituru, aby zawsze był w dobrym stanie.
Jak czyścić garnitur, żeby go nie zniszczyć?
Garnitur to elegancki strój męski, dwu- lub trzyczęściowy, ubierany na różne okazje. Najczęściej traktowany jest jako ubiór wizytowy i stanowi pierwszy wybór przy tworzeniu kreacji na wieczorne wyjścia, śluby czy formalne spotkania. Ponadto, garnitur jest elementem stroju wymaganym w wielu przedsiębiorstwach, szczególnie u pracowników na szczeblu kierowniczym. Z uwagi na wiele sytuacji, w których przydatny będzie ten element garderoby, warto mieć świadomość, jak prać garnitur i czym czyścić go na co dzień.
Zanim zabierzesz się za czyszczenie garnituru, zastanów się, jakie środki musisz zastosować do usunięcia konkretnych zanieczyszczeń. Czyszczenie garnituru w domu po każdym wyjściu nie musi być uciążliwe, jeśli będziesz to robił prawidłowo. Z kolei bieganie z każdym niewielkim zabrudzeniem do pralni chemicznej mija się z celem. Dlatego zawsze dobieraj metody czyszczenia garnituru do rodzaju tkaniny i uciążliwości zabrudzeń. Uważaj też, jeśli masz zamiar użyć żelazka – jego stopa musi być nieskazitelnie czysta, inaczej ryzykujesz nieodwracalne zniszczenie garnituru.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wyczyścić przypalone żelazko, zajrzyj tutaj: https://przewodnikpanidomu.pl/jak-wyczyscic-zelazko/
Codzienne czyszczenie garnituru w domu
Zabrudzenia na garniturze z reguły są podobne do tych, które znajdują się na innych ubraniach. W zdecydowanej większości należą do nich:
- kurz;
- okruchy z jedzenia;
- sierść zwierząt.
Chemiczne czyszczenie garnituru z takich zanieczyszczeń nie ma większego sensu. Zamiast tego wybierz jedną z metod ręcznych.
Czyszczenie garnituru rolką do ubrań
Najszybszym i najwygodniejszym w zastosowaniu narzędziem do czyszczenia garnituru jest rolka do ubrań. Może być wyposażona w delikatny rzep lub taśmę klejącą, która zbiera włosy, nitki i kurz. Świetnie sprawdza się przy ciemnych, jednolitych tkaninach, na których widoczne są wszelkie zabrudzenia. Niewielkie rolki możesz zabrać ze sobą i użyć ich, gdy zaistnieje taka konieczność.
Szczotka do czyszczenia garnituru
Szczotka z naturalnym włosiem może przydać się przy usuwaniu bardziej uciążliwych zabrudzeń. Miękkie włosie pozwala na zbieranie zanieczyszczeń, a jednocześnie nie niszczy tkaniny. Szczotka będzie znakomitym sposobem na codzienne czyszczenie garnituru przed schowaniem go do szafy.
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów
Ręczne czyszczenie garnituru może nie wystarczyć do usunięcia wszystkich uciążliwych zabrudzeń, zwłaszcza tych związanych z nieprzyjemnym zapachem. Jak pozbyć się zapachu dymu papierosowego, stęchlizny czy innych niechcianych aromatów? Pierwszym krokiem jest wietrzenie garnituru na balkonie. W domu pozbędziesz się zapachu, stosując parownicę do ubrań. Z pomocą tego urządzenia nie tylko rozprostujesz zagięcia na materiale, ale także usuniesz nieprzyjemne wonie.
Jak prać garnitur w domu?
Wysokie koszty chemicznego prania garniturów, długi czas oczekiwania i uciążliwości z tym związane sprawiają, że wiele osób szuka sposobu na to, żeby prać garnitur w domu. Choć część doświadczonych gospodyń domowych zna metody na usuwanie zabrudzeń z takiej tkaniny, to raczej nikt nie zdecyduje się na pranie całego stroju. W przypadku czyszczenia garnituru nie wchodzi w grę wrzucenie go do pralki czy namaczanie z użyciem detergentów. Mogłoby to uszkodzić materiał.
Najczęściej czyszczenie garnituru w domu ogranicza się do zapierania plam. Wówczas możesz zastosować letnią wodę i spróbować wyczyścić zabrudzenia za pomocą miękkiej szmatki. Nie zaleca się stosowania detergentów czy innych środków chemicznych, które mogłyby uszkodzić tkaninę.
Sprawdź na metce, jak prać garnitur
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, dokładnie przeczytaj metkę. Może tam znaleźć się informacja, że niemożliwe jest automatyczne albo ręczne czyszczenie garnituru. Niektórych tkanin nie można namaczać. Pozostaje ci zaniesienie odzieży do pralni chemicznej.
Czyszczenie garnituru chemiczne – podstawowe informacje
Jeśli domowe metody nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, pozostaje oddanie problemu w ręce specjalistów. Czyszczenie chemiczne garnituru odbywa się z wykorzystaniem specjalnych maszyn, które zapobiegają kurczeniu się czy rozciąganiu włókien. Najczęściej są to pralki lub urządzenia do parowego usuwania zanieczyszczeń. Ponadto, twój garnitur dostanie się w ręce osób, którzy dokładnie wiedzą, którą tkaninę można czyścić wybranymi metodami.
Czyszczenie garnituru – ile trwa?
Wiele zależy nie tyle od zabrudzenia, ile obłożenia w danej pralni. Jeśli dany punkt nie ma wielu klientów, możesz odebrać odzież w ciągu kilku godzin. W wielu pralniach sieciowych taką usługę realizuje się w 24 godziny. Musisz zatem pamiętać o wyjęciu garnituru z szafy na kilka dni przed uroczystością i sprawdzeniu jego stanu. Zapytaj też w lokalnej pralni, ile trwa czyszczenie garnituru. W przeciwnym razie możesz zostać bez oficjalnego stroju na ważną uroczystość.
Czyszczenie garnituru – cena
Wiele osób próbuje domowych metod w obawie przed wysokimi cenami profesjonalnej usługi. Ile kosztuje czyszczenie garnituru w pralni? Na ostateczny koszt składa się wiele czynników, takich jak wielkość sieci czy nawet lokalizacja punktu. Wiele zależy też od usług dodatkowych.
Więcej zapłacisz za kompleksowe czyszczenie garnituru. Cena w takim przypadku wynosi od 40 do 80 złotych. Usuwanie zabrudzeń z samej marynarki nie będzie kosztować cię więcej niż 40 złotych. Jak widzisz, stawki są na tyle niskie, że nie warto ryzykować zniszczeniem garnituru z powodu stosowania domowych metod.
Jeśli chcesz, żeby czyszczenie garnituru połączone z prasowaniem odbywało się sporadycznie, zadbaj o jego odpowiednie przechowywanie. Nie zapominaj o wieszaniu marynarki na wieszaku w szafie, co nie tylko zapobiegnie jej odkształceniu, ale także pomoże uniknąć przypadkowych zabrudzeń. Zastanów się nad zakupem pokrowca, który zapobiega zbieraniu się kurzu na tkaninie. Dzięki temu ubranie będzie gotowe do użytku natychmiast po wyjęciu z szafy. Zanim je tam schowasz, sprawdzaj, czy nie jest konieczne czyszczenie garnituru. Niektóre zabrudzenia mogą nie zejść po pewnym czasie i wymagają natychmiastowego działania.