Aparat ortodontyczny to bardzo skuteczne leczenie, które pozwala w stosunkowo krótkim czasie znacząco poprawić zarówno wygląd, jak i jakość zgryzu. To kwestia nie tylko estetyczna (proste zęby w naszej kulturze są jednym z wyznaczników piękna), ale także potencjalnych problemów, których źródłem mogą być właśnie wady zgryzu. Co warto wiedzieć o takim aparacie na zęby?
Jak działa aparat ortodontyczny?
Działanie aparatu ortodontycznego polega na korygowaniu ustawienia zębów. W tym celu wykorzystuje się system zamków i drutów, które delikatnie naciskają na zęby, stopniowo przesuwając je do właściwej pozycji. Proces noszenia aparatu ortodontycznego może trwać kilka miesięcy, a nawet lat, w zależności od stopnia nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Jednak po zdjęciu aparatu zęby powinny znaleźć się we właściwym położeniu i pozostaną w nim do końca życia. Jeśli ten temat jest dla ciebie ważny, na stronie https://dentinfo.pl/ znajdziesz więcej informacji na temat stomatologii, w tym aparatów ortodontycznych.
Ile trwa założenie aparatu ortodontycznego?
Czas potrzebny na założenie aparatu ortodontycznego zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju aparatu, stopnia zaawansowania korygowanego problemu stomatologicznego oraz indywidualnej budowy jamy ustnej danej osoby.
Aparaty metalowe są na ogół najszybszym rozwiązaniem, a większość planów leczenia trwa od roku do trzech lat. Aparaty ceramiczne trwają zwykle nieco dłużej, a niewidoczne aparaty typu aligner – od sześciu miesięcy do dwóch lat. W niektórych przypadkach można zastosować kombinację różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, aby osiągnąć najlepsze rezultaty w jak najkrótszym czasie.
Ostatecznie najlepszym sposobem określenia, ile czasu zajmie założenie aparatu ortodontycznego, jest konsultacja z ortodontą. Podczas wstępnej konsultacji ortodonta oceni stan uzębienia pacjenta i zaleci odpowiedni plan leczenia.
Jak często należy zgłaszać się do ortodonty?
W zależności od stopnia zaawansowania danego przypadku konieczne może być odbywanie wizyt u ortodonty co 4–8 tygodni. Podczas tych wizyt ortodonta sprawdzi, jak duże są postępy w leczeniu i dokona wszelkich niezbędnych korekt aparatu. Ponadto może być konieczne okresowe wykonywanie zdjęć rentgenowskich w celu oceny stanu zębów i szczęk. Chociaż większość osób musi nosić aparat ortodontyczny tylko przez 12–24 miesięcy, ważne jest, aby dokładnie przestrzegać zaleceń ortodonty, aby zapewnić sobie jak najlepsze wyniki.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Istnieją cztery główne rodzaje aparatów ortodontycznych: metalowe aparaty ortodontyczne, ceramiczne aparaty ortodontyczne, aparaty samoligaturujące i przezroczyste aparaty wyrównujące.
Aparat metalowy jest najbardziej tradycyjnym rodzajem aparatu i jest wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Są one mniej widoczne niż inne rodzaje aparatów, ale mogą być bardziej zauważalne, gdy się uśmiechasz lub mówisz.
Aparaty ceramiczne są wykonane z zamków przezroczystych lub w kolorze zębów i są mniej widoczne niż aparaty metalowe.
Aparaty samoligaturujące wykorzystują mechanizm ślizgowy zamiast gumek do utrzymywania drutu na miejscu, co zmniejsza tarcie i sprawia, że są wygodniejsze w noszeniu.
Aparaty Clear Aligner są wykonane z przezroczystego, elastycznego plastiku i są praktycznie niewidoczne podczas noszenia. Są one wykonywane na zamówienie i dopasowywane do zębów i jamy ustnej pacjenta, który musi je nosić przez 20 do 22 godzin dziennie. Konieczne będą wizyty u ortodonty co cztery do sześciu tygodni, aby mógł on sprawdzić postępy i założyć nowe aparaty.
Ile kosztuje aparat na zęby? Jest to ściśle powiązane z rodzajem aparatu. Te najtańsze są dostępne już za kilkaset złotych, te najdroższe (i zarazem niewidoczne, co jest bardzo ważne dla wielu osób) to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych!
Jak dbać o aparat ortodontyczny?
Szczotkowanie i nitkowanie zębów są niezbędne, ale należy również zachować ostrożność podczas jedzenia. twarde, lepkie lub żujące pokarmy mogą uszkodzić aparat, dlatego najlepiej ich unikać. Należy również uważać na słodkie napoje i przekąski, ponieważ mogą one prowadzić do próchnicy zębów. Na koniec należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ortodonty. Pozwoli to upewnić się, że aparat ortodontyczny działa prawidłowo, a zęby są zdrowe.
Przy odrobinie dodatkowej troski można zachować doskonały wygląd uśmiechu przez cały okres leczenia ortodontycznego.
Aparat ortodontyczny to rozwiązanie, które powinna rozważyć każda osoba borykająca się z problemem krzywych zębów. Chociaż jego użytkowanie wiąże się z pewnymi niedogodnościami i ograniczeniami, to komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny płynący z faktu posiadania równych zębów będzie największą nagrodą!