Jakie są najczęstsze przyczyny zmian trądzikowych?
Zaskórniki, wyprysk atopowy czy zapalne zmiany trądzikowe to objawy powszechnych obecnie chorób dermatologicznych. Ich leczenie bywa bardzo czasochłonne i wymaga wdrożenia dodatkowej pielęgnacji oraz odpowiedniej diety.
W wielu przypadkach źródłem zmian skórnych są choroby autoimmunologiczne, problemy hormonalne lub nieprawidłowa praca poszczególnych warstw cery.
W zależności od przyczyny, leczenie trądziku będzie inne. Niemniej jednak podstawowe zasady pielęgnacji pozostaną niezmienne.
Jakiej pielęgnacji potrzebuje cera z niedoskonałościami?
Skóra trądzikowa, niezależnie czy obejmuje jedynie twarz, czy również plecy, dekolt i ramiona wymaga dokładnej, regularnej i delikatnej pielęgnacji.
Kluczową kwestią jest oczyszczanie i złuszczanie. Nie można w tym celu używać zbyt agresywnych środków, które naruszą barierę lipidową. W takim przypadku skóra rozpoczęłaby wzmożona produkcję łoju, a nie jest to pożądany efekt.
Cera przetłuszczająca się, z niedoskonałościami czy zaskórnikami potrzebuje także nawilżenia. Wiele osób ignoruje tę kwestię, sądząc, że to przyspieszy leczenie zmian trądzikowych. Niestety jednak skóra przesuszona i podrażniona zachowa się podobnie jak w przypadku zbyt mocnego oczyszczania. W reakcji obronnej zacznie produkować więcej łoju, który będzie jedynie zapychał mieszki włosowe.
Czy noszone ubrania mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry?
U wielu osób trądzik to nie tylko wypryski na twarzy, ale również zaskórniki i bolesne krosty na plecach, ramionach i pośladkach. Ich przyczyny zwykle również leżą w ogólnej kondycji organizmu, także w układzie hormonalnym.
Niemniej jednak wiele codziennych zachować i wyborów negatywnie wpływa na skórę i zaostrza jej stan.
Bardzo dużym błędem są regularne gorące kąpiele w mocno aromatyzowanych płynach. Wysuszają one skórę i nie pozwalają na dokładne i skuteczne oczyszczenie. Bardzo złym zwyczajem jest także noszenie przepoconych ubrań na czyste ciało.
Zmiany trądzikowe na ramionach mają czasem przyczynę w ciężkich torbach zakładanych na jedno ramię. Regularnie podrażniana skóra nie tylko zaczyna nadprodukcję łoju, ale jest także pełna mikrouszkodzeń, które w kontakcie z bakteriami szybko zamieniają się w zmiany trądzikowe.
Wiele strojów noszonych na co dzień zostało wykonanych z materiałów nieprzepuszczających powietrza. W efekcie całe ciało się poci, a bakterie mnożą się w tempie błyskawicznym. To również może negatywnie wpływać na stan skóry na całym ciele.
Jakie ubrania pozwalają zakryć zmiany trądzikowe?
Zmiany trądzikowe występujące poza twarzą można stosunkowo łatwo ukryć. W tym celu nie ma konieczności używania zapychających i obciążających podkładów i korektorów.
Szukając ubrań, warto sięgać po modele przewiewne oraz wykonane z odpowiednich tkanin. Dzięki temu ciało nie tylko nie będzie się pociło, ale także podrażniało przez zbyt częsty kontakt z materiałem.
Sprzymierzeńcem osób chcących ukryć zmiany trądzikowe są ubrania z rękawem ¾, płytkim dekoltem oraz zabudowanymi plecami. Pozwolą one czuć się komfortowo w każdej sytuacji.
Niemniej jednak trądzik jest chorobą. W żadnym przypadku nie ma obowiązku ukrywania wyprysków czy blizn.
Czego warto unikać, chcąc cieszyć się gładką i zdrową skórą na całym ciele?
Ubrania, pościel oraz kosmetyki to kluczowe elementy pielęgnacji skóry, zwłaszcza trądzikowej. Wszystkie tkaniny mające z nią kontakt powinny być regularnie prane. Najlepiej jest sięgać po delikatne proszki dla niemowląt.
Warto unikać modeli wykonanych ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Niezalecane jest także stosowanie rzeczy silnie barwionych i perfumowanych. Prostota i minimalizm są ogromnym orędownikiem w walce z trądzikiem.